Florysta – czym się zajmuje i jak zdobyć zawód?

Florysta - Jak zdobyć zawód?

Jeśli posiadasz zdolności manualne, poczucie estetyki, a do tego uwielbiasz tworzyć oryginalne kompozycje kwiatowe to całkiem możliwe, że zawód florysty jest właśnie dla ciebie. Dowiedz się jak nim zostać.

Kwiaty od zawsze odgrywały ważną rolę w naszym życiu. Towarzyszą nam podczas specjalnych okazji, np. ślubu, wesela czy jubileuszu, podkreślając uroczysty charakter tych wydarzeń. Pełnią też funkcję nośnika informacji: pozwalają nam wyrazić to, jak bardzo kogoś kochamy, tęsknimy czy po prostu powiedzieć „dziękuję”. Żadna ważniejsza ceremonia nie może odbyć się bez przepięknych stylizacji kwiatowych czy ozdobnych bukiecików. Jednak same kwiaty to nie wszystko. Trzeba posiadać jeszcze m.in. wiedzę o ich symbolice, technikach upięcia, czy zasadach doboru składu bukietu. To, co będzie odpowiednie na uroczystościach pogrzebowych niekoniecznie spodoba się na ślubie. Dlatego też, coraz bardziej doceniani są kwiatowi styliści, którzy wiedzą, jak podkreślić każdy ważny dzień. Pytanie zatem, kto to jest florysta i czym się dokładnie zajmuje?

Kto to jest florysta?

Jeszcze do niedawna, osobę zajmującą się upięciami kwiatów nazywano kwiaciarzem bądź kwiaciarką. Obecnie, profesja ta funkcjonuje pod nazwą „florysta”, ale obejmuje przy tym większy zakres kompetencji i obowiązków. Dziś, zawodowi floryści to nie tylko osoby, które układają kwiaty. To również artyści tworzący oryginalne kompozycje roślinne, a także eksperci, którzy potrafią doradzić: jak wybrać bukiet adekwatny do okazji, udekorować salę weselną, przystroić domowe wnętrza czy podkreślić wyjątkowy charakter organizowanej przez nas imprezy. To specjaliści, którzy zawsze wiedzą jak podkreślić wyjątkowość danej uroczystości oraz zachwycić przybyłych na nią gości, a przy tym są na bieżąco z najnowszymi trendami w kwiatowych stylizacjach.

Technik florysta – czy warto?

Zawód florysty to stosunkowo nowa profesja na rynku pracy, niemniej jednak dość perspektywiczna. O tym, że nabiera ona coraz większego znaczenia niech świadczy choćby fakt, iż kwiaty i rośliny są dziś obecne praktycznie w każdej restauracji, instytucji, hotelu, ośrodku SPA oraz wielu innych punktach usługowo-handlowych. Także coraz więcej przedsiębiorstw z różnych branż dba o przyjazne warunki w swoich pomieszczeniach, stawiając w nich świeże i pachnące kwiaty; mają one korzystnie wpływać na nastrój kontrahentów, a przy tym podkreślać charakter danego miejsca. Potrzebni są więc specjaliści, którzy wiedzą, jakie konkretnie kwiaty i rośliny sprawdzą się w danym przypadku.

Jak zostać florystą?

Aby zostać profesjonalistą należy wybrać szkołę policealną, oferującą kształcenie na kierunku florystyka. Nauka w studium trwa zwykle rok (dwa semestry) i kończy się egzaminem zawodowym. Pozytywny wynik zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej pozwala uzyskać dyplom, potwierdzający kwalifikacje w zawodzie florysty i tym samym zdolność do podjęcia w nim pracy.
Ważne jest, by podczas wyboru placówki edukacyjnej sprawdzić, czy posiada ona dobrą renomę. Tylko takie szkoły dają nam bowiem pewność, że zostaniemy odpowiednio przygotowani do wykonywania zawodu florysty. Dobre szkoły nie tylko zapewniają niezbędne materiały do pracy, ale również zajęcia praktyczne czy praktyki zawodowe, które uczniowie mogą odbyć w wybranym miejscu. Dzięki temu, jeszcze w trakcie edukacji można zapoznać się z tajnikami profesji i nauczyć kilku trików znanych tylko profesjonalnym florystom.

Dla kogo zawód florysty?

Florysta to dobry zawód dla wszystkich pasjonatów i miłośników kwiatów, a także dla osób obdarzonych poczuciem estetyki i wyobraźnią. Jest to profesja, która pozwala również realizować się artystycznie – w końcu floryści mogą dać upust swojej kreatywności podczas tworzenia najbardziej wyszukanych kompozycji. Wybór zawodu florysty to także dobry pomysł dla wszystkich osób, które interesują się architekturą wnętrz lub aranżacją ogrodów, czy też przyszłych wedding plannerów, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć dodatkowe umiejętności.

Czym się zajmuje i jak wygląda praca florysty

Gdzie pracuje florysta?

Jeśli zdobędziemy zawód florysty, możemy podjąć pracę w kwiaciarni, bądź otworzyć własną działalność gospodarczą, w ramach której będziemy sprzedawać np. kwiaty cięte oraz doniczkowe. Możemy też znaleźć zatrudnienie w jednej z firm dekoratorskich, oferującej stylizacje roślinne na różnego rodzaju bankiety, chrzciny, śluby, komunie, czy też zapewniającej odpowiedni wystrój biur, banków czy ośrodków odnowy biologicznej. Dzięki zdobytej wiedzy o różnego rodzaju roślinach, ich uprawie czy pielęgnacji, możemy też świadczyć usługi z zakresu np. zagospodarowania przestrzennego ogrodów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że zawód florysty wymaga od nas nieustannego podążania za nowymi trendami, a więc wiąże się z koniecznością doszkalania i podnoszenia swoich kwalifikacji. Tylko wówczas nasze usługi będą świadczone na najwyższym poziomie, a nasze pracownie nigdy nie będą narzekać na brak zainteresowania ze strony klientów. Dlatego też warto brać udział w różnego rodzaju targach, szkoleniach i kursach florystycznych, które stanowią doskonałe źródło inspiracji. Te ostatnie stanowią także doskonałą okazję do promocji naszej firmy, jak również dają szansę na pozyskanie nowych klientów, którzy mają możliwość zapoznania się z naszymi usługami i zrealizowanymi przez nas pracami.

W tej profesji bardzo ważny jest kontakt z klientem, dlatego trzeba być również dobrym przedsiębiorcą, który potrafi skutecznie reklamować i sprzedawać swoje produkty i usługi. Liczy się również cierpliwość, indywidualne podejście do klienta oraz wyrozumiałość dla jego ewentualnych, mniej przyjemnych zachowań. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestią, to warto pamiętać, że każda uroczystość obarczona jest dużym stresem, który udziela się klientom. Wszyscy chcą, by ten ważny dzień uczynić wyjątkowym – zawodowi floryści powinni ułatwić im to zadanie.

Florysta – czym się zajmuje i jak zdobyć zawód?
4.8 (96.4%) 111 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close