Jak zmienić kwalifikacje zawodowe ze szkołą policealną. Poradnik

Na jaki zawód się przekwalifikować

Decyzja o zmianie kwalifikacji zawodowych, może być podyktowana różnymi powodami: jednym wykonywana profesja przestaje dawać satysfakcję, dla innych to konieczność wynikająca z braku szans na znalezienie zatrudnienia w swoim fachu. Niezależnie jednak od przyczyn takiej decyzji, potrzebne będzie wsparcie specjalistów, którzy przybliżą tajniki nowego zawodu i ułatwią jego zdobycie – znajdziesz ich w dobrej szkole policealnej.

Do szkoły policealnej może zapisać się każdy, kto ukończył 18 lat i posiada wykształcenie średnie. Nie pojawiają się tutaj już żadne inne wymagania (nie trzeba mieć nawet świadectwa dojrzałości). Oznacza to zarazem, że z jej pomocą może z łatwością zmienić kwalifikacje zawodowe dosłownie każdy zainteresowany. Co trzeba wiedzieć chcąc przekwalifikować się w taki sposób?

Zmiana kwalifikacji zawodowych – dlaczego akurat ze szkołą policealną?

Szkoła policealna może okazać się najlepszym sposobem na zmianę kwalifikacji zawodowych z co najmniej kilku względów. Przede wszystkim posiada bogaty program nauczania, w którym szczególny nacisk kładzie się na zdobywanie umiejętności zawodowych, w konkretnym zawodzie. Wyrazem tego jest choćby fakt, że liczba godzin prowadzonych zajęć teoretycznych, ograniczona jest do niezbędnego minimum, a w harmonogramie zajęć dominują zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.

Co więcej, ponieważ nauka w szkole policealnej odbywa się w systemie weekendowym, słuchacze mogą bez problemu łączyć wykonywaną pracę z uzupełnianiem wykształcenia, czy też właśnie ze zmianą kwalifikacji zawodowych. Atutem takiej szkoły jest również bardzo niskie czesne, a także stosunkowo krótki czas trwania nauki – w zależności od zawodu są to zwykle raptem 1 rok (2 semestry) lub 2 lata (4 semestry).

Reasumując, szkoła policealna daje zawód – w sposób szybki i wygodny, a przy tym pozwalający poczuć się pewnie w nowym fachu.

Jakie wykształcenie po szkole policealnej?

Od razu po ukończeniu szkoły policealnej słuchacz może przystąpić do zewnętrznych egzaminów państwowych. Jeśli zda egzaminy, uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz konkretny tytuł zawodowy, np. technik informatyk czy technik administracji. Zdobędzie również tym samym wykształcenie techniczne.

Warto podkreślić, że podczas egzaminów państwowych sprawdzane są umiejętności praktyczne dla kwalifikacji w danym zawodzie, a co za tym idzie – ich zdanie to dla potencjalnego pracodawcy jasny sygnał, że kandydat ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne do objęcia danego stanowiska. To właśnie dlatego tytuł technika jest dziś naprawdę ceniony i pożądany na rynku pracy.

Zmiana kwalifikacji zawodowych ze szkołą policealna

Na jaki zawód się przekwalifikować?

Jak dowodzi powyższy fragment, zmiana kwalifikacji zawodowych sama w sobie jest prosta. Czasem problem jest jednak poważniejszy, tzn. pojawia się pytanie nie „jak”, ale „na jaki zawód” się przekwalifikować?

Z najświeższych analiz i prognoz dotyczących rynku pracy wynika, że z oczywistych względów nadal warto interesować się profesjami związanymi z nowymi technologiami, Internetem czy informatyką. Poza tym, ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną przedsiębiorstw i konsumentów, a także wykorzystywanie coraz to nowszych technologii w kontekście ochrony środowiska, przewiduje się również spory popyt na specjalistów z zakresu np. rolnictwa ekologicznego.

Ponieważ wzrasta długość życia i okres aktywności zawodowej, będzie zwiększało się również zapotrzebowania na opiekunów medycznych i opiekunów osób starszych. Z kolei wzrost zamożności społeczeństwa i coraz łatwiejszy dostęp do zabiegów medycyny estetycznej, to czynniki korzystne z punktu widzenia branży kosmetycznej, fryzjerów, salonów urody i masażystów.

Oczywiście nadal warto również inwestować w kierunki finansowe, zwłaszcza te związane z rachunkowością i administracją.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Osoba poszukująca nowego zawodu, musi pamiętać o uwzględnieniu nie tylko długofalowych tendencji na rynku pracy, ale również tych kwestii, które dotyczą bezpośrednio jej samej, tj. zainteresowań i charakteru. Zmiana kwalifikacji zawodowych przyniesie bowiem najlepsze rezultaty wówczas, gdy poza atrakcyjną pensją zapewni również możliwość rozwoju i wyrażania siebie.

Jak zmienić kwalifikacje zawodowe ze szkołą policealną. Poradnik
4.9 (97.65%) 17 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close