Jak zostać technikiem weterynarii? Czym się zajmuje i jakie ma obowiązki

Jak zostać technikiem weterynarii

Specjaliści z zakresu weterynarii mają wiele możliwości zatrudnienia zarówno na wsiach i w małych miejscowościach, jak i w dużych miastach. Sprawdź, co robi technik weterynarii i jak możesz nim zostać.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z zakresu hodowli, opieki oraz leczenia zwierząt, rośnie również zainteresowanie takimi zawodami jak lekarz weterynarz czy technik weterynarii. Takie profesje są wprost stworzone dla osób, które lubią zwierzęta i chciałyby z nimi na co dzień pracować. Jeśli i ty do nich należysz, ale zarazem nie chcesz poświęcać ponad 5 lat na wymagające studia na wydziale medycyny weterynaryjnej, możesz wybrać karierę technika weterynarii.

Technik weterynarii – jak wygląda praca?

Technik weterynarii to prawa ręka lekarza weterynarii, zatrudniana w zakładach leczniczych dla zwierząt, schroniskach czy ogrodach zoologicznych. Jego praca polega na czynnym asystowaniu przy wszelkiego rodzaju zabiegach chirurgicznych, sekcjach zwłok i podstawowych czynnościach związanych z opieką oraz higieną zwierząt. Polega też na samodzielnym wykonywaniu działań np. z zakresu pierwszej pomocy czy fizykoterapii, a także takich czynności jak pobieranie próbek do badań laboratoryjnych, podawanie leków niewymagających wypisywania recepty oraz wykonywanie iniekcji podskórnych i domięśniowych.

Technicy weterynarii są również potrzebni w placówkach związanych z masową hodowlą zwierząt gospodarczych. Są w nich odpowiedzialni za sprawowanie kontroli i opieki nad zwierzętami, ocenę stanu ich zdrowia, a także – w razie potrzeby – zastosowanie odpowiedniego leczenia. Przeprowadzają także zabiegi inseminacji i odbierają porody.

Technik weterynarii może również znaleźć zatrudnienie w inspekcji weterynaryjnej, organach nadzoru sanitarno-weterynaryjnego oraz zakładach przetwórstwa spożywczego. W tego typu placówkach, sprawuje pieczę m.in. nad właściwą produkcją, przechowywaniem, transportem i sprzedażą żywności. Poprzez wykonywanie badań dotyczących analizy tkanek odzwierzęcych, sprawuje kontrolę nad jakością mięsa trafiającego na sklepowe półki, a poprzez diagnostykę, szczepienia czy i odrobaczanie, przeciwdziała chorobom zakaźnym zwierząt gospodarczych.

Czym różni się technik weterynarii od weterynarza?

Na drodze edukacji, technik weterynarii, podobnie jak lekarz weterynarz, poznaje podstawowe zagadnienia związane z anatomią i fizjologią zwierząt, a także zostaje przeszkolony z zakresu diagnostyki różnego rodzaju chorób czy podstaw farmakologii. W przeciwieństwie do weterynarza, nie może jednak samodzielnie np. przeprowadzać zabiegów wymagających ingerencji chirurgicznej, usypiać zwierząt lub przepisywać leków na receptę.

Czym się zajmuje technik weterynarii

Jak zostać technikiem weterynarii?

By zdobyć tytuł technika weterynarii, musisz uprzednio uzyskać świadectwo ukończenia szkoły średniej, a następnie wybrać odpowiednią szkołę policealną bądź studium, które oferuje kształcenie na kierunku technik weterynarii. Nauka trwa dwa lata (cztery semestry) i kończy się egzaminami: teoretycznym oraz praktycznym. Ze względu na występowanie tego ostatniego, przy wyborze odpowiedniej szkoły, należy zwrócić uwagę, czy w programie kształcenia przewidziana jest duża liczba zajęć praktycznych oraz praktyk w placówkach leczniczych, na których można ćwiczyć nabyte w drodze edukacji umiejętności. Po zdaniu egzaminów, uzyskasz tytuł technika weterynarii, który umożliwia podjęcie pracy w zawodzie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ukończenie kierunku technik weterynarii daje ci cały wachlarz możliwości zawodowych. Możesz pracować w instytucjach, przychodniach, lecznicach, ogrodach zoologicznych, jak również prowadzić hodowlę zwierząt w ramach własnej działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego. Podjęcie edukacji na tym kierunku, stanowi także doskonałe przygotowanie do rozpoczęcia nauki na studiach weterynaryjnych. Musisz tylko pamiętać, że praca ze zwierzętami wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale również zrozumienia ich problemów i zachowań oraz sporych pokładów empatii i cierpliwości.

Jak zostać technikiem weterynarii? Czym się zajmuje i jakie ma obowiązki
4.1 (82.27%) 44 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close