Ślusarz – Jak zdobyć zawód? Czym się zajmuje?

Jak zostać ślusarzem i czym się zajmuje

Lubisz majsterkować, albo naprawiać lub projektować własne urządzenia? A może chciałbyś wytwarzać niesamowite rzeczy z metalu? Zainteresuj się karierą w branży ślusarskiej. Pytanie tylko, co powinien umieć ślusarz i jak nim zostać?
To jeden z najstarszych zawodów rzemieślniczych, znany już w starożytności. Dziś, podobnie jak w mniej lub bardziej odległej przeszłości, sprawne działanie różnego rodzaju narzędzi nie byłoby możliwe, gdyby nie wiedza i umiejętności ślusarzy. I choć tych ostatnich kojarzymy przede wszystkim z dorabianiem kluczy, czy otwieraniem zamków, to jednak w praktyce posiadają oni znacznie szerszy zakres kompetencji. Co ważne, profesja ta uznawana jest już za deficytową: od dobrych kilku lat brakuje specjalistów od obróbki metali – wciąż tak potrzebnej w kontekście naprawiania, usprawniania czy tworzenia zupełnie nowych urządzeń i ich elementów. W niniejszym artykule podpowiemy, gdzie pracuje ślusarz i jak nim zostać, a także wyjaśnimy, czy ślusarz powinien mieć uprawnienia.

Ślusarz – co robi i czym się zajmuje?

Ślusarz jest rzemieślnikiem, który zajmuje się ręczną bądź ręczno-maszynową obróbką metalu. Buduje proste konstrukcje, naprawia mechanizmy współtworzące różnego rodzaju urządzenia, a czasem wykonuje również nowe części zamienne. W praktyce, ponieważ ślusarz może specjalizować się w różnych dziedzinach ślusarstwa, wyróżniamy kilka rodzajów takich specjalistów.

Pierwszy z nich to ślusarz samochodowy, który zajmuje się naprawą pojazdów samochodowych. Taki fachowiec musi posiadać wiedzę, która umożliwi mu sprawne i szybkie znalezienie usterki. Często demontuje też poszczególne części samochodu, by móc prawidłowo przeprowadzić ich naprawę. Tym, co powinien umieć ślusarz samochodowy, jest również precyzyjne wykonywanie niedziałających bądź uszkodzonych metalowych elementów pojazdu.

Do zadań ślusarza konstrukcji stalowych należy cięcie, kształtowanie, spawanie oraz obróbka elementów metalowych. Efektem jego pracy są wyroby, które wykorzystuje się do budowy mostów, masztów, bram na podjazdach, sklepów, hal, pawilonów, czy konstrukcji reklamowych. Dodatkowo, jest odpowiedzialny za ocenę warunków technicznych miejsca montażu, przygotowanie odpowiednich narzędzi oraz wykonanie zaplanowanej konstrukcji. Również i on musi znać się na naprawie, konserwowaniu i demontażu różnego typu elementów konstrukcyjnych.

Ślusarz urządzeń komunalnych oraz ślusarz sprzętu domowego to specjaliści, którzy potrafią naprawić i wykonać części zamienne, a także przeprowadzić konserwację maszyn i urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, np. odkurzacza, pralki, zmywarki, ale i wentylatora, zamków, zawiasów, czy też prostych elementów instalacji wodnokanalizacyjnych, gazowych oraz grzewczych.

Ślusarz wyrobów artystycznych, dzięki posiadanym umiejętnościom manualnym oraz dobrej znajomości właściwości metalu, potrafi wytwarzać i reperować różnorodne stalowe dzieła. Inaczej mówiąc, potrafi wytworzyć bądź naprawić ozdobną galanterię metalową, czyli takie elementy artystyczne jak: żyrandole, okucia bram, świeczniki, metalowe meble oraz zdobione kraty okienne.

Ślusarz – jak nim zostać?

Odpowiedź na pytanie, czy ślusarz powinien mieć uprawnienia, może być tylko jedna – tak, musi posiadać dyplom, który potwierdza jego kwalifikacje zawodowe. Dzięki niemu pracodawca ma pewność, że zatrudnia specjalistę, którego nie będzie musiał uczyć wszystkiego od podstaw.

Celem otrzymania dyplomu potwierdzającego kwalifikację zawodowe, należy zapisać się na specjalny kurs organizowany przez szkołę policealną. Twa on najczęściej 1,5 roku (trzy semestry) i kończy się egzaminem teoretycznym (podczas którego weryfikowana jest wiedza z teorii) oraz praktycznym (gdzie sprawdzane są umiejętności). W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku z obu części, otrzymasz uprawnienia, dzięki którym będziesz mógł podjąć pracę jako ślusarz. Czy warto jednak zostać jednym z takich fachowców?

Jak najbardziej może okazać się to dobrym rozwiązaniem, ale koniecznie musisz zadbać o wybór placówki edukacyjnej, która właściwie przygotuje cię do wykonywania tego niełatwego zawodu. Przeglądając ofertę szkół i kursów, zwróć szczególną uwagę na to, czy dana propozycja przewiduje odbycie praktyk w warsztatach ślusarskich, dzięki którym poznasz tajniki wykonywanego zawodu jeszcze w trakcie nauki.

Gdzie pracuje ślusarz

Gdzie pracuje ślusarz?

Wykwalifikowani ślusarze znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach wytwarzających wyroby metalowe, zakładach przemysłu maszynowego, firmach produkujących oraz specjalizujących się w naprawie sprzętu domowego, zakładach zajmujących się instalacją urządzeń grzewczych czy gazowych, pracowniach ślusarstwa artystycznego czy warsztatach samochodowych. Mogą również otworzyć własną działalność gospodarczą i oferować wybrane usługi ślusarskie.

Czy ślusarz to dobry zawód?

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy ślusarz to dobry zawód, weź pod uwagę satysfakcjonujące zarobki, jak również fakt, że obecnie na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na takich specjalistów – zarówno na rodzimym, jak i zagranicznym rynku pracy. Fachowcy z tej dziedziny posiadają cenną wiedzę o wyrobach metalowych, dzięki czemu z łatwością znajdują zatrudnienie w rozmaitych branżach. Mogą wytwarzać artykuły, narzędzia czy elementy metalowe, jak również je naprawiać i konserwować. Stanowią ważny trzon każdego zespołu wykonującego solidne konstrukcje domów, mostów czy innych budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo, są nieocenionymi specjalistami w ręcznym wytwarzaniu precyzyjnych elementów, dzięki którym urządzenia i maszyny mogą sprawnie funkcjonować.

Ślusarz – Jak zdobyć zawód? Czym się zajmuje?
4.3 (86.96%) 23 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close