Technik masażysta – dlaczego warto nim zostać?

Technik masażysta - dlaczego warto

Wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności, technik masażysta przynosi ukojenie zmęczonym i obolałym plecom, a także pomaga zwalczyć negatywne skutki stresu oraz wrócić do pełni sprawności po kontuzji lub wypadku. Dlatego też, osoba chcąca wykonywać ten zawód powinna posiadać wiedzę z zakresu anatomii, jak również sprawne i silne ręce. Pytanie tylko, czy technik masażysta to dobry zawód?

Masaż rehabilitacyjny, leczniczy, kosmetyczny czy za pomocą kamieni – istnieje wiele rodzajów zabiegów, które zostały opracowane z myślą o osobach zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Profesjonalni masażyści potrafią zdiagnozować przypadłość swoich podopiecznych, a następnie, dobierając odpowiednią technikę masażu – pomóc w walce z bólem, skurczami czy defektami skórnymi w postaci cellulitu oraz żylaków. Dzięki specjalistycznej wiedzy, sile rąk oraz świadomości poszczególnych ruchów i uciśnięć, mogą również pomóc wrócić do częściowej lub pełni sprawności po ciężkich urazach. W niniejszym artykule wyjaśniamy, jakie uprawnienia ma technik masażysta oraz czy warto nim zostać.

Technik masażysta – na czym polega praca?

Praca masażysty polega w dużej mierze na wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów, które mają na celu zwalczać konkretne problemy zdrowotne pacjentów, czy też po prostu poprawiać komfort i jakość ich życia. Mimo że jest to dość popularna profesja, to jednak nie każdy może zostać dobrym technikiem masażystą. Wymagania są tutaj naprawdę wysokie i mogą im sprostać jedynie osoby z pewnymi predyspozycjami. Przede wszystkim, zawodu tego nie powinny wykonywać osoby, które same borykają się z problemami kręgosłupa, postawy czy stawów. Poza tym, jest to praca w pozycji stojącej, a więc dość obciążająca i wymagająca dużej wytrzymałości. Często zdarza się też i tak, że masaż musi być wykonywany z użyciem odpowiedniej siły; jest tak na przykład wówczas, gdy ucisk skierowany na przykurcz danego mięśnia ma doprowadzić do jego rozluźnienia. Dlatego profesjonalni technicy masażu wiele czasu poświęcają na ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które pozwalają im poprawić jakość i siłę uciśnięć.

Nie tylko predyspozycje fizyczne mają istotne znaczenie w pracy technika masażysty – umiejętności interpersonalne są nie mniej ważne. Masażysta powinien być empatyczny i pozytywne nastawiony do świata, a przy tym łatwo nawiązywać kontakt z pacjentami. Wsparcie jakie udziela swoim pacjentom, często jest równie ważne co siła dobrego masażu, i ma duży wpływ na ich samopoczucie oraz regenerację.

Czym zajmuje się technik masażysta?

Technik masażysta zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem różnego rodzaju masażu, obejmującego różne części ciała. Typ masażu, sposób wykonania czy zastosowanie dodatkowych przedmiotów (np. kamieni) oraz preparatów, zależy od problemów z jakim boryka się dany pacjent. Dlatego też, do zadań masażysty należy również prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn bólu, a następnie dobór odpowiedniej techniki masażu. Kolejnym etapem pracy jest wyznaczenie planu działania, czyli określenia liczby sesji masażu, a niekiedy także – wskazanie dodatkowych ćwiczeń, które pacjent będzie musiał wykonywać w domu, w celu wzmocnienia efektu leczniczego.

Gdzie może pracować technik masażysta

Technik masażysta – gdzie może pracować?

Praca oraz zarobki masażysty zależą od jego specjalizacji oraz posiadanych umiejętności. Technicy masażyści kojarzeni są głównie z ośrodkami SPA, gabinetami odnowy biologicznej oraz uzdrowiskami, niemniej jednak znajdują też zatrudnienie w centrach sportowych czy fitness clubach. Wysoko wykwalifikowani masażyści znajdą również pracę w ośrodkach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, a także szpitalach oraz przychodniach.

Technik masażysta – kwalifikacje

Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, należy przede wszystkim podjąć naukę w studium policealnym o kierunku: technik masażysta. Szkoły policealne posiadają w swojej ofercie taki kierunek, ale przed wyborem jednej z nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę na liczbę zajęć praktycznych. Ponieważ zawód masażysty to przede wszystkim umiejętność wykonywania różnego rodzaju masażu, zajęcia powinny koncentrować się głównie na ćwiczeniach.

Sama nauka w szkole policealnej trwa zwykle dwa lata (cztery semestry) i uwieńczona jest egzaminem państwowym, który składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Zdobycie odpowiedniej liczby punktów z obu części pozwala na uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i tytułu: technik masażysta. Egzamin zawodowy sprawdza wiedzę oraz umiejętności jakie nabyli uczniowie w trakcie edukacji. Dlatego też, niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej szkoły policealnej, która dobrze przygotowuje przyszłych adeptów sztuki masażu nie tylko do egzaminu, ale również do wykonywania zawodu masażysty.

Technik masażysta – dlaczego warto nim zostać?
3.9 (77.78%) 18 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close