Technik technologii żywności – czym się zajmuje i jak nim zostać?

Czym się zajmuje technolog żywności

Jesteś osobą dobrze zorganizowaną, odpowiedzialną, a przy tym masz dobrze rozwinięty zmysł smaku? Zawsze chciałeś tworzyć unikalne receptury ciast, dań czy napojów? Jeśli jesteś pasjonatem jedzenia, a przy tym lubisz trochę poeksperymentować z jego składem, rozważ wybór kariery technika technologii żywności.

Każdy produkt, zanim trafi na sklepowe półki musi zostać odpowiednio przebadany – nie tylko pod kątem przydatności do spożycia, ale także pod względem właściwej konsystencji, smaku i aromatu. Rozpływająca się w ustach czekolada, chipsy o idealnej chrupkości lub pierogi zachowujące walory smakowe przez wiele długich miesięcy, to zasługa techników technologii żywności. Właśnie oni komponują takie receptury, które z jednej strony muszą spełniać ustalone standardy jakościowe, z drugiej zaś, zadowolą podniebienia najbardziej wymagających klientów. Pytanie zatem – jak zostać jednym technologiem żywności?

Czym się zajmuje i co potrafi technik technologii żywności?

Na kierunku technik technologii żywności zapoznasz się z tajnikami produkcji artykułów spożywczych, dowiesz się również jak planować, organizować oraz nadzorować proces ich wytwarzania. Zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu właściwej oceny jakościowej wyrobów, sporządzania nowych receptur oraz modyfikowania już istniejących. Dowiesz się jak opracowywać odpowiednie normy i procedury dotyczące wprowadzania poszczególnych produktów na rynek, a także jak tworzyć dokumentacje, dzięki której dany produkt będzie można eksportować do innych krajów. Jako przyszły technik, posiądziesz też wiedzę z zakresu właściwej eksploatacji oraz konserwacji nowoczesnych urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji żywności.

Technik technologii żywności – kwalifikacje i sposób ich zdobycia

By zostać technikiem technologii żywności, musisz uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Umożliwiają to przede wszystkim szkoły policealne. Nauka w takich placówkach trwa 2 lata (4 semestry) i kończy się egzaminami teoretycznym oraz praktycznym. Po ich zaliczeniu otrzymuje się wspomniany dyplom.

Co ważne, na taką drogę edukacji może zdecydować się każdy z minimum średnim wykształceniem. Jeśli nie spełniasz powyższego kryterium, ale jesteś osobą dorosłą i masz ukończone gimnazjum, możesz wybrać odpowiedni kurs kwalifikacyjny, organizowany przez szkołę policealną – w ten sposób również zdobędziesz kwalifikacje zawodowe.

Jak zostać technologiem żywności

Czy warto wybrać karierę technika technologii żywności?

Podstawowym zadaniem technologia żywności jest ocena jakościowa dostarczonych mu surowców, a następnie wykorzystanie ich w taki sposób, by mogły zostać przetworzone. Pracuje on więc nad tym, by nietrwały surowiec, mógł stać się produktem bądź półproduktem o długim terminie przydatności do spożycia. Dba też o właściwą jakość wyrobów, a także o to, by zgadzała się w nich zawartość określonych przez producenta składników. Wniosek? Gdyby nie technolodzy żywności, w zasadzie żadna większa fabryka, czy przedsiębiorstwo nie mogłoby wypuścić na rynek swoich produktów spożywczych. To dzięki ich pracy my – jako konsumenci – mamy pewność, że to co kupujemy nadaje się do spożycia. Nie ma więc wątpliwości, że technolog żywności to potrzebny, przyszłościowy zawód.

Gdzie może pracować technik technologii żywności?

Jako technik technologii żywności będziesz mógł podjąć pracę w przedsiębiorstwie zajmującym się przetwórstwem, produkcją lub dystrybucją produktów spożywczych, laboratorium dokonującym analizy i oceny żywności oraz w placówce badawczej określającej międzynarodowe standardy jakościowe.

Technolodzy żywności – w zależności od wyboru specjalizacji – mogą rozwijać się również w takich zawodach jak cukiernik, wędliniarz, piekarz lub kucharz. Pozwala to podjąć pracę w różnego rodzaju punktach gastronomicznych, cukierniach, masarniach i piekarniach. Osoby, które wybiorą taką drogę zawodową, nie powinny więc narzekać na brak możliwości pracy.

Technik technologii żywności – czym się zajmuje i jak nim zostać?
4.4 (87.41%) 27 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close