Zawód opiekunka dziecięca – kwalifikacje, uprawnienia i wymagania

Zawód opiekunka dziecięca - jak nią zostać

Uwielbiasz spędzać czas z dziećmi? Posiadasz ogromne pokłady cierpliwości i czerpiesz radość z wymyślania różnych gier i zabaw dla najmłodszych? Dowiedz się, jak wygląda praca jako opiekunka dziecięca i zostań jedną z nich!

Wielu osobom wydaje się, że jedynym zadaniem opiekunki do dzieci jest sprawowanie opieki nad najmłodszymi i ewentualnie zaspokajanie ich podstawowych potrzeb pod nieobecność rodziców. Tymczasem te wysoko wykwalifikowane opiekunki, posiadające odpowiednie przeszkolenie i wykształcenie w tym kierunku, zajmują się dziećmi w sposób profesjonalny i bardziej kompleksowy. Sprawują pieczę nad rozwojem swoich podopiecznych: organizują zabawy edukacyjne – pozwalające im odnaleźć pasje i zainteresowania, jak również zachęcają ich do większej samodzielności na co dzień. Profesjonalne opiekunki znają odpowiednie techniki i metody wychowawcze, dzięki którym potrafią zaktywizować dzieci – również te zamknięte w sobie i małomówne. Potrafią zaangażować je do wspólnych zabaw z rówieśnikami i zachęcić do przełamywania nieśmiałości. To zatem niezwykle odpowiedzialna praca, w której sprawdzają się osoby obdarzone dużą wyobraźnią, cierpliwe, empatyczne, a przede wszystkim pozytywnie nastawione do życia. Jeśli i ty dostrzegasz w sobie te cechy, zawód dyplomowanej opiekunki dziecięcej może być dla ciebie.

Czym zajmuje się opiekunka dziecięca?

Dyplomowane opiekunki dziecięce sprawują funkcję opiekuńczo-wychowawczą – troszczą się zarówno o bezpieczeństwo, jak i rozwój dzieci. Angażują je do rozwijających gier, czy też zabaw stymulujących wyobraźnię oraz logiczne myślenie. Każdego dnia ułatwiają najmłodszym załatwianie potrzeb fizjologicznych, wykonując przy tym szereg czynności pielęgnacyjno-higienicznych, związanych z przewijaniem, myciem czy przebieraniem. Dyplomowane opiekunki dziecięce posiadają również wiedzę oraz umiejętności w zakresie pracy z dziećmi z różnym stopniem niepełnosprawności lub upośledzenia, czy wymagających rehabilitacji.

Właściwe odżywianie, podawanie leków, wykonywanie ćwiczeń rozwijających psychomotorykę dziecka to kolejne wyzwania, przed którymi staje opiekunka dziecięca. Obowiązków jest zatem całkiem sporo, co sprawia, że osoby decydujące się na taki zawód muszą wykazywać się pewnymi predyspozycjami i po prostu lubić pracę z dziećmi.

Jakie cechy charakteru powinna posiadać dyplomowana opiekunka dziecięca?

Opiekunkami mogą zostać osoby, które posiadają pewne cechy charakteru oraz wspomniane predyspozycje do pracy z dziećmi. Przede wszystkim muszą być to osoby odpowiedzialne, rzetelnie podchodzące do swoich obowiązków, cierpliwe, empatyczne oraz rozumiejące potrzeby najmłodszych. Dyplomowane opiekunki dziecięce powinny być pozytywnie usposobione i mieć pogodną aparycję, a przy tym posiadać wyobraźnię oraz uzdolnienia plastyczne bądź muzyczne. Niezbędna w tym zawodzie jest także wiedza z zakresu pedagogiki.

Opiekunka dziecięca – jak zostać?

By móc wykonywać zawód opiekunki dziecięcej należy uprzednio podjąć naukę w dobrej szkole policealnej. Dobrej, czyli takiej, która swój program nauczania będzie opierała o niezbędne zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe. Tylko renomowana placówka zapewni odpowiednie przygotowanie do wykonywania zawodu opiekunki dziecięcej i zagwarantuje dyplom, który będzie stanowić przepustkę do znalezienia dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy.

Nauka w studium policealnym trwa zwykle 2 lata (cztery semestry) i uwieńczona jest dwuetapowym egzaminem końcowym. Pierwsza część to test pisemny sprawdzający wiedzę, a druga – egzamin praktyczny, weryfikujący umiejętności opiekunki dziecięcej. Kwalifikacje zawodowe uzyskuje się pod warunkiem zdobycia odpowiedniej liczby punktów. Dopiero wówczas przyznawany jest dyplom, który umożliwia podjęcie pracy.

Praca jako opiekunka dziecięca

Gdzie może pracować dyplomowana opiekunka dziecięca?

Opiekunka dziecięca może znaleźć zatrudnienie w żłobkach, przedszkolach, świetlicach szkolnych, domach małego dziecka, sanatoriach, czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Może też świadczyć usługi prywatnie jako niania, a także opiekować się dziećmi na wyjazdach kolonijnych.

Opiekunka dziecięca – wymagania i program nauczania

Zajęcia przewidziane w programie nauczania dla zawodu opiekunka dziecięca, mają na celu przygotować słuchaczy do pracy w placówkach edukacyjno-wychowawczych, jak również do zajmowania się dziećmi w różnym wieku i z różnymi potrzebami. Dlatego też, przyszłe opiekunki zdobywają wiedzę, dzięki której będą potrafiły:

  • zdiagnozować oraz ocenić poziom rozwoju dziecka,
  • planować, organizować oraz prowadzić zajęcia edukacyjno-wychowawcze,
  • kształtować nawyki dziecka oraz cechy osobowości,
  • wyrównywać rozwój dziecka,
  • rozpoznawać oraz zaspokajać potrzeby najmłodszych, borykających się z różnymi problemami zdrowotnymi oraz rozwojowymi,
  • udzielać pierwszej pomocy,
  • podejmować działania pielęgnacyjne,
  • zaspokajać potrzeby biologiczne dziecka.

Opiekunka dziecięca to nie tylko zawód. To również praktyczna wiedza, którą powinien posiadać każdy, kto w przyszłości chce zostać rodzicem. Dzięki podjęciu nauki na tym kierunku można dowiedzieć się, jak właściwie diagnozować problemy dzieci, zarządzać ich rozwojem, odkrywać pasje i zainteresowania, a także reagować na zgłaszane przez nie obawy. To także dobre przygotowanie z zakresu właściwej pielęgnacji, odżywiania i organizowania czasu najmłodszym.

Zawód opiekunka dziecięca – kwalifikacje, uprawnienia i wymagania
4.1 (81.94%) 31 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close