4 ciekawe kierunki związane z motoryzacją

Ciekawe kierunki związane z motoryzacją

Od zawsze interesowałeś się samochodami? A może lubisz majsterkować całymi dniami przy silniku? W niniejszym artykule podpowiemy, jak połączyć pasję z pracą i jaki zawód związany z motoryzacją możesz wybrać!

Branża motoryzacyjna jak mało która rozwija się ostatnimi czasy niezwykle dynamicznie. Rosnące wymagania klientów sprawiają, że na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania technologiczne, które nie tylko ułatwiają kierowcom podróż i wykonywanie manewrów (np. czujniki ruchu czy parkowania), ale też zwiększają komfort jazdy. Od pojazdów wymaga się by były wydajne, niedrogie w utrzymaniu, a przy tym ekologiczne. Przed takimi wyzwaniami staje branża motoryzacyjna, która z roku na rok potrzebuje coraz więcej wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy nadążaliby za nowymi technologiami oraz potrafiliby sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą przemysł samochodowy. W związku z tym, w ofercie np. szkół policealnych możemy dostrzec nowe i przyszłościowe kierunki kształcące w zawodach związanych z motoryzacją – w niniejszym artykule przedstawimy cztery najciekawsze z nich.

Technik pojazdów samochodowych

Do głównych zadań takiego specjalisty należy diagnozowanie, a następnie naprawa różnego typu pojazdów samochodowych. Dzięki zajęciom na tym kierunku poznasz budowę aut, zasady działania pojazdów hybrydowych oraz elektrycznych, a także najnowsze metody rozpoznawania różnego rodzaju usterek. Zdobędziesz również wiedzę oraz umiejętności umożliwiające przeprowadzanie profesjonalnego serwisowania aut oraz obsługę układów elektronicznych.

Jako technik pojazdów samochodowych możesz podjąć pracę: w punktach i warsztatach serwisujących samochody, zakładach produkcyjnych czy przedsiębiorstwach transportowych. Poza tym możesz otworzyć własną działalność gospodarczą, w ramach której będziesz oferować usługi naprawczo-diagnostyczne.

Mechanik motocyklowy

Jeśli zastanawiałeś się nad zawodem związanym z motocyklami to ciekawym kierunkiem dla ciebie może okazać się mechanik motocyklowy. Po uzyskaniu kwalifikacji będziesz mógł diagnozować, serwisować oraz naprawiać pojazdy jednośladowe. Dodatkowo uzyskasz wiedzę oraz umiejętności niezbędne w kontekście konstruowania, produkcji oraz konserwowania motocykli. Będziesz mógł zatem podjąć pracę: w stacjach kontroli pojazdów, salonach motocyklowych czy zakładach produkcyjnych. Dodatkowo prowadzić własną firmę, oferującą sprzedaż oraz serwisowanie pojazdów jednośladowych.

Mechanik motocyklowy

Elektromechanik pojazdów samochodowych

Jest to interesujący zawód związany z motoryzacją zarówno dla wszystkich miłośników samochodów jak i fanów elektryki. Wraz z rozwojem nowych technologii oraz ich coraz częstszym wykorzystywaniem w nowoczesnych samochodach, wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią nie tylko wykrywać, ale i naprawiać różnego rodzaju usterki. Elektromechanicy, podczas serwisowania samochodów m.in. sprawdzają stan techniczny poszczególnych elementów instalacji elektrycznej oraz ich podzespołów, wykonują montaż bądź naprawę urządzeń niezbędnych do sprawnego funkcjonowania pojazdów, czy przeprowadzają konserwację elementów elektrycznych. W swojej pracy często wykorzystują komputerowe urządzenia diagnostyczne, tak więc ich obsługa nie może sprawiać im żadnych problemów.

Jeśli chodzi o możliwość zatrudnienia, to przyszły elektromechanik pojazdów samochodowych może podjąć pracę: w stacjach obsługi oraz kontroli pojazdów, w zakładach produkcyjnych czy warsztatach samochodowych. Może też prowadzić własną działalność gospodarczą związaną z naprawą oraz serwisowaniem urządzeń elektrycznych w samochodach.

Technik mechatronik

To zawód związany z motoryzacją, który daje możliwość rozwoju w kilku różnych dziedzinach, takich jak: elektryka, elektronika, informatyka oraz mechanika. Mechatronicy potrafią projektować, obsługiwać oraz naprawiać nowoczesne urządzenia, jak również posiadają wiedzę oraz umiejętności dotyczące produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Dlatego też, jako technik mechatronik znajdziesz pracę w wielu branżach zajmujących się produkcją urządzeń elektrycznych, punktach serwisowania oraz naprawy pojazdów, czy też w przedsiębiorstwach tworzących skomplikowane systemy operacyjne oraz układy sterowania pojazdami.

Przedstawiciele zawodów związanych z motoryzacją i bliskich jej dziedzin jeszcze przez długi czas będą rozchwytywani na rynku pracy. W końcu dzięki nim możliwie jest efektywne i bezpieczne działanie samochodów oraz innych wykorzystywanych przez nas maszyn i urządzeń.

4 ciekawe kierunki związane z motoryzacją
4.7 (94.29%) 7 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close