Dlaczego doświadczenie zawodowe jest ważne – jak i gdzie je zdobyć?

Dlaczego doświadczenie zawodowe jest ważne

Po raz kolejny twoje cv zostało odrzucone? Nie wiesz, co zrobić by zwiększyć atrakcyjność swojej kandydatury? A może dopiero ukończyłeś szkołę i ubiegasz się o swoją pierwszą pracę? W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak zdobyć doświadczenie zawodowe oraz dlaczego jest ono tak ważne dla pracodawców.

Obecnie, zdobycie odpowiedniego wykształcenia nie stanowi przepustki do otrzymania satysfakcjonującej, dobrze płatnej posady. Decydujące jest również nasze doświadczenie w pracy, które jest dla pracodawców sygnałem, że nasze umiejętności zostały już zweryfikowane. Pytanie tylko, jak znaleźć zatrudnienie w sytuacji, gdy dopiero ukończyliśmy szkołę i nie możemy pochwalić się żadnym stażem pracy?

Zatrudnienie mimo braku wymaganego doświadczenia w pracy? – czasem to możliwe

Jeśli nie możesz pochwalić się zdobytym doświadczeniem zawodowym, spróbuj napisać list motywacyjny. Wyjaśnij w nim przyszłemu pracodawcy, dlaczego otrzymanie posady jest dla ciebie ważne oraz jakie działania podejmiesz w celu podniesienia swoich kwalifikacji. Twoje zaangażowanie może być docenione i całkiem możliwe, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli na niej dasz się poznać jako osoba kompetentna, błyskotliwa, charyzmatyczna, gotowa do dalszego rozwoju – masz spore szanse dostać posadę mimo braku oczekiwanego doświadczenia w pracy. W praktyce, chodzi tu po prostu o przekonanie pracodawcy, że sprostasz wszystkim wyzwaniom stawianym przez dane stanowisko.

Dlaczego doświadczenie zawodowe jest ważne?

Doświadczenie zawodowe jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to informacja dla pracodawcy, że nie będzie musiał poświęcać zbyt wiele czasu na wdrażanie nowego pracownika w przydzielone mu obowiązki i zadania. Taka osoba znacznie szybciej stanie się również w pełni samodzielna w ich wykonywaniu. Dodatkową korzyścią wynikającą z zatrudnienia doświadczonego pracownika jest również fakt, że nierzadko od razu wnosi on do firmy nowe pomysły czy innowacyjne i użyteczne rozwiązania.

Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby, które nie mają doświadczenia zawodowego. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka; jednym z tych najistotniejszych – że po prostu nie wiedzą, czego właściwie mogą się po nich spodziewać.

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe

Jak zdobyć doświadczenie zawodowe?

Doświadczenie zawodowe warto zdobywać jeszcze w trakcie nauki w szkole czy na studiach. Zwiększa to bowiem szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia od razu po zakończeniu edukacji.

Do swojego pierwszego CV dobrze jest wpisać wszystkie dotychczasowe prace dorywcze oraz wakacyjne. To ważna informacja dla pracodawcy – mówi, że nie próżnowałeś w młodości i że byłeś w stanie połączyć naukę z obowiązkami zawodowymi. Nie szkodzi, jeśli wykonywane wtedy zadania nie były stricte związane ze stanowiskiem na jakie się ubiegasz. Już sam fakt, iż w przeszłości pracowałeś sugeruje, że łatwiej będzie ci zaaklimatyzować się w nowym miejscu pracy i poradzisz sobie z dużą ilością obowiązków czy ułożeniem dobrych stosunków ze współpracownikami oraz przełożonymi.

Czy staż to doświadczenie zawodowe?

Jeszcze w trakcie edukacji warto odbywać staże oraz praktyki. Zwykle są one słabo płatne a nierzadko całkowicie bezpłatne, ale w tym wypadku najważniejsze jest zdobycie cennych kwalifikacji i doświadczenia w pracy, które ułatwi ci znalezienie zatrudnienia w przyszłości. Swoją drogą, całkiem możliwe, że firma, która zapewniła ci wspomniany staż doceni cię jako pracownika i z czasem zaproponuje etat.

Dobrym pomysłem jest również korzystanie z wszelkiego rodzaju kursów i szkoleń pozwalających zwiększyć atrakcyjność swojej kandydatury na rynku pracy. Na pewno zostaną one docenione przez potencjalnych pracodawców; poza tym umożliwiają zdobycie nowe umiejętności, które nie tylko wzbogacą CV, ale mogą też przydać się w przyszłej pracy.

Szukasz odpowiedniego zawodu? – wybierz szkołę policealną

Jeśli dopiero jesteś w trakcie poszukiwań najlepszego dla siebie kierunku, bądź myślisz o przekwalifikowaniu, zainteresuj się ofertą szkół policealnych. Oferują one zdobycie nie tylko wiedzy, ale również praktycznych umiejętności. Takie placówki często zapewniają możliwość odbycia praktyk w trakcie trwania nauki. Dzięki nim, nie tylko odpowiednio przygotujesz się do wykonywania przyszłego zawodu, ale zyskasz też w oczach potencjalnego pracodawcy.

Dlaczego doświadczenie zawodowe jest ważne – jak i gdzie je zdobyć?
4.4 (87.5%) 8 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close