Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości? Prognozy na 2025 – 2030

Zawody przyszłości - Opiekun osób starszych

Wiele młodych osób nie wie, w jakim kierunku poprowadzić swoją edukację, by później nie martwić się o pracę. Znalezienie zawodu z przyszłością, który dawałby jednocześnie satysfakcję i godziwe wynagrodzenie nie jest proste, ale mamy dla ciebie kilka propozycji. Znajdziesz je w poniższym artykule.

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu przepustką do znalezienia dobrze płatnej pracy były studia. Obecnie, rynek jest już nasycony magistrami, a wyższe wykształcenie nie gwarantuje pożądanego zatrudnienia. Nie powinno to dziwić, bo przecież pracodawcy oczekują od potencjalnego pracownika nie tylko konkretnej wiedzy, ale i praktycznych umiejętności – a takie połączenie gwarantują przede wszystkim osoby, które mają fach w ręku. I choć ze względu na dynamikę zmian na rynku pracy, trudno jest przewidzieć, z jakimi nowymi trendami będziemy mieli do czynienia za 5,10 czy 15 lat, to jednak z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że w cenie będą dobrzy fachowcy i specjaliści. Pytanie tylko, jakie zawody mają przyszłość?

Zawody z przyszłością – w jakich branżach szukać?

Zawody z przyszłością to przede wszystkim te związane z branżą medyczną, informatyką czy funkcjonowaniem firmy w Internecie. Na brak interesujących ofert pracy nie będą również narzekać, specjaliści z zakresu rachunkowości, administracji, budownictwa, gastronomii oraz rolnictwa ekologicznego. Oczywiście nie można też zapominać o profesjach, na które zawsze jest duże zapotrzebowanie, np. kosmetyczce, fryzjerze lub elektryku. Poniżej omawiamy nieco szerzej specyfikę, kilku wybranych przez nas zawodów z przyszłością.

Technik weterynarii

W przeszłości, chęć posiadania zwierząt wynikała z ich przydatności dla gospodarstwa domowego, np. pies – odstraszał niechcianych gości, a kot – łapał myszy. Dziś, w zdecydowanej większości przypadków, pupile traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny, które w razie potrzeby mogą liczyć, na najlepszą opieką medyczną. Ten wzrost świadomości, że o zwierzęta należy dbać i troszczyć się nie mniej niż o człowieka, to jednak nie jedyny powód, dla którego warto zainteresować się profesjami z zakresu weterynarii. Kolejny jest taki, że lekarz weterynarz czy technik weterynarii mają bardzo szerokie możliwości zawodowe; mogą pracować w lecznicach dla zwierząt, schroniskach, ogrodach zoologicznych, instytucjach kontrolujących jakość produktów odzwierzęcych, zakładach przetwórstwa spożywczego, itp.

Zawody przyszłości na najbliższe lata - technik weterynarii

Opiekun medyczny i opiekun osoby starszej

Ze względu na rosnącą średnią długość życia, a także wydłużający się okres aktywności zawodowej, możemy spodziewać się dalszego wzrostu zapotrzebowania na opiekunów medycznych i opiekunów osób starszych. Osoby wykonujące te zawody, nie tylko dbają o komfort oraz jakość życia osób starszych i niepełnosprawnych, ale również czynnie asystują przy różnego rodzaju zabiegach rehabilitacyjno – pielęgnacyjnych. Dlatego powinny na nie zwrócić uwagę, jedynie osoby o określonych predyspozycjach.

Dietetyk

Ponieważ coraz więcej osób prowadzi, a przynajmniej stara się prowadzić zdrowy tryb życia, za zawód z przyszłością można uznać też dietetyka. Osoby wykonujące tę profesję, nie tylko rozwiązują problemy z nadwagą i odchudzaniem, ale również pomagają uporać się z różnymi chorobami wynikającymi z nieprawidłowego odżywiania się. Dietetyk posiada również umiejętność doboru odpowiedniej diety dla sportowców czy oraz osób borykających się z rozmaitymi nietolerancjami i alergiami pokarmowymi. Wiedza o tym, jakie dana osoba ma wybierać produkty, by wieść zdrowe i satysfakcjonujące życie, jest naprawdę cenna – świadczy o tym fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się konsultacje ze specjalistami do spraw żywienia.

Branża IT

Nieustanny rozwój nowych technologii i procesu cyfryzacji, sprawia że zapotrzebowanie na zawody związane z branżą IT stale rośnie. Jeśli chodzi o informatykę, to potrzebni są webmasterzy, programiści, specjaliści ds. zabezpieczeń, administratorzy sieci, testerzy aplikacji czy specjaliści ds. tworzenia baz danych. Największe braki na polskim rynku są wśród specjalizacji z zakresu programowania. A mając na uwadze to, że istnieją różne języki programowania, a przy tym ciągle powstają nowe serwisy internetowe – można przypuszczać, że ich niedobór będzie się pogłębiał. Każdy, kto wybierze kierunek programistyczny, związany z big data, czy w zasadzie jakikolwiek inny z obszaru informatyki, z pewnością nie będzie narzekał na zarobki.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Większość opisanych zawodów łączą, nie tylko obiecujące perspektywy, ale również fakt, że niezbędne do ich wykonywania umiejętności i wykształcenie, można zdobyć w stosunkowo szybki sposób. Inaczej mówiąc, niezależnie od tego którą z tych profesji wybierzemy, nie będziemy musieli przechodzić przez wieloletnie, naszpikowanie zajęciami teoretycznymi studia. W praktyce, tego typu zawody z przyszłością, możemy wykonywać już po ukończeniu odpowiedniej szkoły policealnej bądź kursu i zdaniu egzaminów państwowych.

Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości? Prognozy na 2025 – 2030
4 (79.09%) 22 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close