Najlepsze zawody dla osób kreatywnych

Jaki zawód dla osoby kreatywnej

Jesteś osobą obdarzoną pasją tworzenia? Uwielbiasz wymyślać nowe smaki, udoskonalać rzeczy już istniejące, albo masz szeroko rozumiane poczucie stylu? Całkiem możliwe, że jesteś osobą kreatywną i potrzebujesz profesji, która rozwinie twoje zainteresowania. W niniejszym artykule podpowiemy, jaki zawód kreatywny może być dla ciebie odpowiedni.

Kreatywność nie jest pojęciem zarezerwowanym wyłącznie dla artystów. To sztuka niestandardowego radzenia sobie z problemami, wykraczanie poza obowiązujące schematy i poszukiwanie nowych, nieoczywistych rozwiązań. Poniekąd w każdej pracy potrzebna jest pewna doza kreatywności i nowego spojrzenia na codzienne zadania. Jest jednak pewna grupa zawodów, w których te umiejętności są szczególnie doceniane. Jakie zawody kreatywne cieszą się największą popularnością i który z nich warto wybrać?

Czy technik informatyk to zawód dla osoby kreatywnej?

Zdecydowanie jest to zawód, który wymaga od pracowników nieszablonowego spojrzenia na kwestie związane z tworzeniem i działaniem systemów, aplikacji czy programów komputerowych. To właśnie dzięki kreatywnej pracy programistów możemy dziś cieszyć się sprawnie funkcjonującymi stronami internetowymi, komunikatorami w smartfonach, czy znajdować – za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych – ważne dla nas informacje. Dzięki swojej pomysłowości oraz wielopłaszczyznowemu spojrzeniu na problemy z jakimi borykają się użytkownicy, informatycy są w stanie wyszukiwać i wdrażać coraz to nowsze i doskonalsze rozwiązania, ułatwiające życie.

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych informatyków było, jest i jeszcze przez wiele długich lat będzie naprawdę duże. Wszystkie systemy czy oprogramowania jakie powstały i będą powstawać potrzebują wsparcia specjalistów z różnych dziedzin IT. Trzeba też pamiętać, że branża informatyczna to nie tylko specjaliści od programowania, lecz również webmasterzy, web developerzy, administratorzy baz danych, security managerowie, konsultanci SAP i wiele innych. W zasadzie wszystkie te specjalności to kreatywne zawody.

Technik florysta – zajęcie dla osób z bogatą wyobraźnią

Florysta to zawód dla osób kreatywnych, obdarzonych wyobraźnią i poczuciem estetyki, a przy tym posiadających zdolności manualne i wrażliwych na piękno natury. To właśnie oni, dzięki swoim umiejętnościom wydobywania tego, co w naturze najpiękniejsze, potrafią tworzyć zachwycające kompozycje kwiatowe na wesela, bukiety adekwatne do różnych okazji czy ozdoby umilające pobyt w pokoju hotelowym, salonach SPA czy domowych ogrodach. Technik florysta to także świetny architekt przestrzeni, który dzięki znajomości różnych gatunków roślin oraz ich potrzeb, zaprojektuje i urządzi park lub przydomową zieloną oazę spokoju.

Z usług florystów często korzystają również wedding plannerzy, którzy wykorzystują ich wiedzę między innymi podczas dekorowania kościołów oraz sal weselnych. Zresztą ci ostatni często sami wzbogacają swoje kompetencje i umiejętności o te związane z florystyką.

Zobacz również: Florysta – czym się zajmuje i jak zdobyć zawód?

Opiekunka dziecięca – zawód dla osoby kreatywnej i cierpliwej

Nie ma bardziej wymagającej profesji pod względem kreatywności, niż praca z dziećmi, które potrzebują nie tylko stałej uwagi i nadzoru, ale również wielu ciekawych zabaw. Najmłodsi uwielbiają osoby, które tak jak i one są obdarzone wyobraźnią i pasją tworzenia.

Zadaniem opiekunki jest m.in. nieustanne podtrzymywanie zainteresowania dzieci światem – by chciały poznawać i uczyć się nowych rzeczy. Dlatego też, rodzice coraz bardziej doceniają wykwalifikowane opiekunki i rolę jaką odgrywają w życiu ich pociech. To właśnie specjalistki od wychowywania dzieci wiedzą, jakie są ich potrzeby oraz jak radzić sobie z najmłodszymi, będącymi na różnych etapach rozwoju.

Każdy młody człowiek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, tzn. takiego, które pozwoli mu rozwijać swoje zainteresowania bądź umożliwi ich odkrycie. Jak wiadomo, niekiedy potrzeba wiele czasu i cierpliwości zanim przedszkolak się „otworzy” i zacznie współpracować – wykwalifikowana opiekunka dziecięca wie, jak go do tego zachęcić. Wiedzą, bo są świetne w wymyślaniu wszelkiego rodzaju zabaw i kreatywnych zajęć. Należy jednak pamiętać, że choć praca z dziećmi jest satysfakcjonująca, to nie należy do najłatwiejszych. Trzeba posiadać tutaj duże pokłady empatii i cierpliwości, dlatego zdecydowanie nie jest to zajęcie dla każdego.

Cukiernik – pasjonat odkrywania nowych smaków

Cukiernik to zawód dla osób kreatywnych, posiadających bogatą wyobraźnię, poczucie estetyki, a przy tym obdarzonych wysublimowanym zmysłem smaku. Praca takiego specjalisty polega na wytwarzaniu różnorodnych słodkości i deserów: ciast, ciastek, babeczek czy zachwycających tortów. Choć często wykonuje on swoje słodkości według ściśle określonych receptur, niezwykle istotna w tym zawodzie jest również umiejętność komponowania zupełnie nowych smaków.

W zawodzie cukiernika potrzebna jest nie tylko pasja do słodkości, ale również cierpliwość i zdolności manualne. Dzięki nim mogą powstawać wyroby cukiernicze, które przyciągną spojrzenia klientów oraz zachwycą gości podczas różnych uroczystości – smakiem oraz wyglądem.

Zobacz również: Jak i dlaczego warto zostać cukiernikiem?

Technik usług fryzjerskich – kreator nowych trendów

Wielu osobom wydaje się, że fryzjerstwo jest pracą typowo rzemieślniczą, szablonową i nie ma nic wspólnego z zawodami kreatywnymi. Nic bardziej mylnego! Mimo że czynności jakie wykonuje technik usług fryzjerskich są poniekąd powtarzalne – bo przecież każdego dnia obcina bądź farbuje włosy, to jednak zdecydowanie jest to jeden z kreatywnych zawodów.

Fryzjer - zawód dla osoby kreatywnej

Fryzjerzy, dzięki swojej wiedzy oraz umiejętnościom potrafią stworzyć zachwycające upięcia, jak również doradzać swoim klientom, w jakiej fryzurze będą prezentować się najlepiej. Siłą rzeczy ich praca ma zatem duży wpływ na samopoczucie oraz pewność siebie innych osób. Technicy usług fryzjerskich to także osoby, które podążają za najnowszymi trendami w modzie i stylizacji, dzięki czemu są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Potrafią sprawić, że klient będzie zadowolony ze swojej fryzury i stanie się stałym gościem salonu, który na dodatek przyprowadzi ze sobą kolejnych.

Co jeszcze warto wiedzieć o zawodach dla osób kreatywnych?

Jak widać zawody dla kreatywnych to spora i różnorodna grupa profesji. To szczególnie nie dziwi, bo w praktyce, większość zawodów wymaga pewnej pasji i dozy kreatywności. Chęć udoskonalania zwykłych i powtarzalnych czynności sprawia, że nasze usługi wkraczają na wyższy poziom a efekty naszej pracy, niezależnie czym się zajmujemy, stają się dla klientów bardziej atrakcyjne.

Poza kreatywnością zawsze ważne jest jednak również posiadanie podstaw, czyli wiedzy w interesującej nas dziedzinie. Dlatego podczas wybierania mniej lub bardziej kreatywnego zawodu, warto zwrócić szczególną uwagę na szkołę, w której chcemy podjąć naukę. Tylko renomowane placówki edukacyjne, które kładą duży nacisk na zajęcia praktyczne, są w stanie zapewnić nam możliwość faktycznego rozwoju. Dzięki nim zdobędziemy niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłej pracy.

Najlepsze zawody dla osób kreatywnych
4 (80%) 4 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close