Opiekun medyczny – obowiązki, uprawnienia i wykształcenie

Opiekun medyczny - obowiązki, uprawienia, kwalifikacje

Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych wzrasta zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Jeśli czujesz, że twoim powołaniem jest niesienie pomocy chorym i wymagającym opieki, wybór tego zawodu może okazać się strzałem w dziesiątkę. Sprawdź, czym zajmuje się opiekun medyczny i czego potrzebujesz, by móc nim zostać.

Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 roku jako odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą, która nie radziła sobie z procesem starzenia się społeczeństwa i rosnącą liczbą osób chorych i niesamodzielnych. W Polsce zawód ten jest uznawany za zawód medyczny i zgodnie ze strukturą klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, zalicza się do średniego personelu do spraw zdrowia. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

Czym zajmuje się opiekun medyczny?

Opiekun medyczny to zawód polegający na wykonywaniu szeroko rozumianych czynności opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Czynności z zakresu opieki, to oddziaływanie na otoczenie osoby objętej opieką w sposób, który zapewni jej możliwie jak największą wygodę i bezpieczeństwo podczas podstawowej aktywności życiowej. Natomiast czynności pielęgnacyjne to te, które oddziałują mniej lub bardziej bezpośrednio na ciało – będą to np. działania związane z odżywaniem, higieną czy mobilnością objętego opieką.

Opiekun medyczny może wykonywać wspomniane czynności w sposób samodzielny – w warunkach domowych, bądź w ramach wsparcia zespołu medycznego, czy terapeutycznego pracującego np. w szpitalu. Ponieważ podopiecznymi opiekuna są przede wszystkim osoby chore, starsze i niepełnosprawne, do jego zadań należy również, właściwe rozpoznawanie problemów z jakimi się oni zmagają, a następnie stosowanie odpowiednich zabiegów higieniczno – pielęgnacyjnych. Do obowiązków opiekuna medycznego należy oczywiście również, właściwa dezynfekcja i sterylizacja wykorzystywanych w trakcie zabiegów narzędzi.

Gdzie może pracować opiekun medyczny?

Zawodem opiekuna medycznego warto zainteresować się choćby z tego względu, że daje szerokie możliwości zatrudnienia. Może on pracować w różnego rodzaju placówkach medycznych, tj. szpitalach, hospicjach, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, a także domach pomocy społecznej, fundacjach wspierających chorych i potrzebujących i prywatnych klinikach. Może też świadczyć swoje usługi w ramach indywidualnej opieki nad pacjentem, w jego domu.

Jakie cechy powinien mieć opiekun medyczny

Jakie cechy powinien posiadać opiekun medyczny?

Opiekun medyczny to dobry zawód dla tych, którzy nie tylko czerpią satysfakcję z pomagania innym, ale również potrafią z nimi współpracować. Dlatego też wymagane jest tutaj posiadanie odpowiednich cech psychofizycznych i umiejętności interpersonalnych, takich jak: empatia, wyrozumiałość, odpowiedzialność, cierpliwość, czy komunikatywność. Bardzo ważnym i często pomijanym aspektem w pracy opiekuna, jest również motywowanie i wspieranie podopiecznych w dążeniu do większej niezależności życiowej. Mowa tu zwłaszcza o tych pacjentach, którzy dochodzą do siebie np. po poważnym wypadku – często oczekują oni, nie tylko pomocy fizycznej, ale również wsparcia psychicznego. Takim sytuacjom opiekun również musi być w stanie sprostać.

Opiekun medyczny – jakie wykształcenie?

By zostać opiekunem medycznym należy ukończyć odpowiednią szkołę policealną, która pozwoli uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Nauka w tego typu szkole trwa rok (dwa semestry) i kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym, które weryfikują nabytą wiedzę i umiejętności. Taką drogę edukacji mogą wybrać wyłącznie osoby z wykształceniem średnim. Szkoły policealne prowadzą również kwalifikacyjne kursy zawodowe, które są dostępne dla osób dorosłych po gimnazjum. Wymagane kwalifikacje można zatem zdobyć na dwa sposoby.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podczas przeglądania ofert placówek edukacyjnych, szczególną uwagę warto zwrócić na te z nich, które organizują praktyki zawodowe. To bowiem duże ułatwienie i pewność, że nie pojawią się żadne trudności ze zdobyciem wymaganego doświadczenia.

Przyszłym opiekunom medycznym, atrakcyjne praktyki zapewnia m.in. renomowana sieć szkół ATUT. Oczywiście nie tylko praktyki – bo dodatkowo w trakcie kształcenia, można dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda praca opiekuna, jak prawidłowo wykonywać niezbędne zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne, a także zdobyć wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, czy pierwszej pomocy. Ponadto, można nauczyć się posługiwać językiem migowym oraz obcym, który może stanowić przepustkę do pracy poza granicami kraju – a ta jest dla opiekunów medycznych naprawdę bardzo opłacalna.

Opiekun medyczny – obowiązki, uprawnienia i wykształcenie
3.5 (70%) 76 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close