Policealne kierunki medyczne bez matury – 6 propozycji

Policealne kierunki medyczne bez matury

Chcesz wykonywać zawód medyczny, ale nie udało ci się dostać na studia? A może czujesz, że niesienie pomocy innym to twoje powołanie, ale nie masz zdanej matury? Nic straconego! Wciąż możesz podjąć naukę na ciekawym i dobrym kierunku medycznym – i to bez świadectwa dojrzałości. W niniejszym artykule podpowiemy, jaki kierunek medyczny wybrać w szkole policealnej.

Zawody medyczne cieszą się uznaniem społeczeństwa, a przy tym są perspektywiczne. Często jednak, zanim zdecydujemy się na wybór jednego z nich, zadajemy sobie pytanie: czy kierunek medyczny jest trudny? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Wiele zależy tutaj od naszych predyspozycji, chęci oraz zainteresowań. Jeżeli czerpiemy radość i satysfakcję z niesienia pomocy innym oraz czujemy, że w ten sposób realizujemy swoje pasje to niewątpliwie łatwiej będzie nam utrzymać motywację do zdobywania wiedzy oraz umiejętności z tej niełatwej dziedziny. Do podjęcia wysiłku i uzyskania wykształcenia medycznego powinny nas zachęcić wysokie zarobki, a także dynamiczny rozwój tej branży (zwłaszcza sektora prywatnego), który generuje duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu szeroko pojętej medycyny. Poniżej przedstawiamy kierunki medyczne bez matury, które mogą cię zainteresować.

Higienistka stomatologiczna – kierunek medyczny po którym jest praca

Higienistka stomatologiczna to zawód bardzo pożądany na rynku pracy – praktycznie żadna większa klinika dentystyczna nie może obejść się bez ich wsparcia. Dlatego z pewnością jest to kierunek medyczny, po którym jest praca. Rosnąca świadomość pacjentów w zakresie konieczności dbania o higienę jamy ustnej sprawia, że coraz częściej korzystają oni z zabiegów profilaktyczno-leczniczych, czy też poprawiających estetykę zębów. By móc obsłużyć ten wzmożony ruch w gabinetach, dentyści potrzebują wykwalifikowanego personelu medycznego, który odciążyłby ich w niektórych zadaniach. Dlatego w żadnej renomowanej praktyce stomatologicznej nie może zabraknąć sprawnych rąk higienistek stomatologicznych. Te ostatnie, troszczą się o nasz piękny uśmiech wykonując takie zabiegi jak: piaskowanie, skaling, polishing, wybielanie, lakowanie czy lakierowanie zębów.

Asystentka stomatologiczna – prawa ręka lekarza stomatologa

Mimo, że asystentki stomatologiczne posiadają nieco mniej uprawnień niż higienistki, ich praca w gabinecie jest nie mniej ważna. To bowiem dzięki ich umiejętnościom interpersonalnym i organizacyjnym, a także znajomości procedur leczniczych klinika dentystyczna może świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie. Nierzadko to również one sprawują pieczę nad prawidłową sterylizacją, dezynfekcją czy prowadzeniem dokumentacji medycznej. Każdego dnia organizują pracę całego gabinetu tak, aby przebiegała ona w sprawny i wygodny dla dentystów oraz pacjentów sposób. Asystentka stomatologiczna dba także o komfort i samopoczucie pacjentów, a przy tym często uczestniczy w zabiegach dentystycznych jako prawa ręka stomatologa.

Technik masażysta – pomocny w walce z bólem i stresem

Żyjemy w czasach, w których stres oraz ból – wynikający głównie z wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej – stały się nieodłącznymi towarzyszami społeczeństwa. Dlatego też, coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalnych masażystów, którzy pomagają znacząco zmniejszyć negatywne skutki stresu, a także dolegliwości bólowe, występujące przede wszystkim w odcinku lędźwiowym pleców. Oczywiście to nie jedyne umiejętności specjalistów z dziedziny masażu. Poza tym, stanowią wybawienie dla sportowców, którzy często potrzebują specjalnego rodzaju masażu rozluźniającego mięśnie po treningu. Rehabilitują również osoby po urazach i wypadkach, pomagając im wrócić do pełni sprawności, a także stanowią nieocenione wsparcie w leczeniu takich defektów jak cellulit czy żylaki. Nic więc dziwnego, że obecnie panuje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych masażystów – których praca, jest coraz lepiej wynagradzana. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki kierunek medyczny wybrać powinieneś przyjrzeć się temu zawodowi.

Technik sterylizacji medycznej – prężnie rozwijający się kierunek

Bez ich wiedzy oraz doświadczenia nie może funkcjonować żadna większa placówka medyczna. To bowiem oni dbają o czystość oraz sterylność narzędzi, instrumentów medycznych oraz skomplikowanej aparatury. Dodatkowo, przeprowadzają kontrolę procesów dekontaminacyjnych i ewidencjonują ich przebieg w specjalnej dokumentacji. Dzięki technikom sterylizacji medycznej możliwe jest ponowne wykorzystanie narzędzi oraz instrumentów medycznych podczas zabiegów, w których dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, jak również podczas skomplikowanych operacji. Nie tylko sterylizują narzędzia, pozbywając się wszystkich czynników chorobotwórczych, ale także odpowiednio je zabezpieczają i przygotowują do przechowywania. Jest to praca bardzo odpowiedzialna, dla osób dobrze zorganizowanych i skrupulatnych. Specjaliści z tej dziedziny mogą znaleźć zatrudnienie w szpitalach, poradniach, przychodniach – zarówno państwowych jak i prywatnych, a także w sterylizatorniach.

Medyczne kierunki w szkole policealnej

Opiekun medyczny – wsparcie dla osób starszych i niepełnosprawnych

Opiekun medyczny to szczególny rodzaj kierunku medycznego z przyszłością, która wymaga empatii, cierpliwości oraz zrozumienia problemów z jakimi zmagają się podopieczni. Służy pomocą personelowi medycznemu – odciąża go, albo asystuje mu przy wykonywaniu czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych nad chorymi. Zdarza się, że wysoko wykwalifikowani opiekunowie stanowią również niezastąpione wsparcie motywacyjne dla swoich podopiecznych. Zajmują się oni nie tylko osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, ale również pacjentami, którzy w wyniku wypadku doznali uszczerbku na zdrowiu, skutkującego trwałą utratą sprawność i samodzielności. W takich sytuacjach, często zmagają się oni z depresją – opiekunowie są po to, by zapewnić im w wsparcie psychologiczne podczas trudnego okresu rekonwalescencji.

Technik optyk – kierunek medyczny z przyszłością

Dziś, już nie tylko starsi, ale również młodzież a nawet dzieci mają mniejsze lub większe problemy ze wzrokiem. Za taki stan rzeczy w dużym stopniu odpowiada wielogodzinne siedzenie przy monitorze komputera. Dlatego też, coraz więcej osób potrzebuje okularów do czytania, pracy przy komputerze, korekcyjnych czy do codziennego funkcjonowania. Z pomocą przychodzą technicy optycy, którzy zajmują się wykonywaniem szkieł okularowych – na podstawie recepty wystawionej przez lekarza okulistę lub własnych pomiarów wykonywanych w punkcie sprzedaży. Ponadto, zajmują się oni także montażem oraz naprawą skomplikowanych układów optycznych w różnego rodzaju sprzęcie np. mikroskopach, teleskopach czy aparaturze wykorzystywanej do badania wzroku.

Interesują cię ciekawe i dobre kierunki medyczne? Policealne szkoły medyczne przygotowują do wykonywania wszystkich wyżej wspomnianych profesji. By móc skorzystać z oferty jednej z nich, nie musisz posiadać nawet matury!

Policealne kierunki medyczne bez matury – 6 propozycji
4.4 (87.5%) 8 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close