Zawody deficytowe, czyli najbardziej poszukiwane profesje na rynku pracy

Deficytowe zawody w Polsce - kucharz

Zastanawiasz się nad wyborem swojej kariery zawodowej? A może po prostu chcesz wiedzieć, w których branżach są dziś poszukiwani specjaliści? W niniejszym artykule przedstawiamy kilka przykładowych zawodów deficytowych w Polsce.


Profesje deficytowe to nic innego jak najbardziej poszukiwane zawody na rynku pracy. Istota każdej z nich polega na tym, że pracodawcom – mimo oferowania atrakcyjnych zarobków i/lub ciekawej ścieżki rozwoju zawodowego – bardzo trudno jest znaleźć na dane stanowisko odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę. W warunkach polskich takich profesji możemy wyróżnić obecnie co najmniej kilkanaście, jeśli nie jeszcze więcej. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, jakie są najbardziej potrzebne zawody w Polsce i czym się one charakteryzują.

Wędliniarz i rzeźnik – potrzebne zawody, chętnych wciąż mało

Jeszcze do niedawna cieszyły się złą sławą i mało kto chciał być z nimi kojarzony. Dziś, rzeźnik oraz wędliniarz to zawody deficytowe. W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach rozwiniętych, coraz większą uwagę przywiązuje się bowiem zarówno do jakości spożywanej żywności, jak również do sposobu hodowania zwierząt. W przypadku masowej produkcji mięsa, zwierzęta są karmione dużymi ilościami przetworzonych pasz i w niewoli oczekują na rzeź. Z tego też względu coraz bardziej doceniamy małych, lokalnych przedsiębiorców, którzy znają się na swoim fachu i wiedzą jak hodować zwierzęta w zgodzie z wymogami zarówno etyki jak i prawa oraz jak produkować żywność zachowując wysokie standardy jakościowe i ekologiczne. Nie stosują oni antybiotyków, szkodliwych spulchniaczy czy sztucznych konserwantów.

Ponieważ praca wędliniarza czy rzeźnika zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych i wymaga posiadania określonych predyspozycji, mało kto mógłby się w niej sprawdzić. Dlatego też, to jedne z najbardziej potrzebnych zawodów w Polsce i za granicą.

Kucharz – coraz bardziej ceniony i poszukiwany specjalista

Praca kucharza na przestrzeni lat wiele się nie zmieniła, niemniej jednak zmieniło się podejście do tego zawodu. W przeszłości, tacy specjaliści byli kojarzeni z przyrządzaniem potraw według z góry narzuconych przepisów, na zapleczu punktu gastronomicznego. Dziś, nadal taka droga stoi przed nimi otworem, ale również dobrze mogą wybrać karierę szefa kuchni będącego gwiazdą restauracji – szanowanego i oklaskiwanego za swojego popisowe dania na głównych salach. Niezależnie jednak od wybranej specjalizacji, branża gastronomiczna ma do zaoferowania wiele miejsc pracy oraz atrakcyjne zarobki.

Pożądany zawód na rynku pracy - elektryk

Elektrycy – poszukiwani pracownicy w kraju i za granicą

Mimo że prąd jest wszechobecny i trudno wyobrazić sobie dzień bez korzystania z niego, to jednak wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów z zakresu elektryki. Tymczasem ci poszukiwani fachowcy mają niezwykle ważne zadania – często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo. Ich wiedza i umiejętności są potrzebne już na etapie budowania danego domu, bloku mieszkalnego, sklepu czy hotelu. Wówczas projektują mniej lub bardziej skomplikowane instalacje elektryczne, doprowadzając prąd do każdego miejsca w budynku. Ponadto, elektryk jest odpowiedzialny za montaż oraz konserwację sieci, jak również interwencje po wypadkach (np. uderzeniu w latarnię czy sieć trakcyjną) oraz awariach (polegających np. na przepaleniu kabli). Dlatego z powodzeniem znajdują pracę na budowie, w elektrowniach, spółdzielniach mieszkaniowych czy dworcach. Mogą też prowadzić własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi z zakresu szeroko pojętej elektryki.

Ślusarz – jeden z najbardziej pożądanych zawodów

Dlaczego ślusarz to jeden z najbardziej pożądanych zawodów? Wynika to przede wszystkim z faktu, że posiada on szeroki zakres kompetencji i potencjalnych obszarów działania. Ci poszukiwani na rynku pracy specjaliści mogą pracować w warsztatach samochodowych, zakładach przemysłowych, na budowie, w firmach sanitarno-grzewczych, w pracowniach ślusarstwa artystycznego czy serwisach naprawy. Ślusarze, dzięki swojej wiedzy oraz umiejętnościom są w stanie wykonywać skomplikowane części zamienne do różnego rodzaju maszyn, naprawiać różnorodne urządzenia techniczne oraz wytwarzać narzędzia – wykorzystywane w ślusarstwie czy innych branżach. Wykwalifikowani ślusarze potrafią również dokonać oceny warunków technicznych, gdzie będzie się odbywać montaż skomplikowanych instalacji metalowych, a także uczestniczą w projektowaniu konstrukcji i przeprowadzają prace konserwacyjne.

Opiekun medyczny – zawód deficytowy w Polsce i za granicą

Starzenie się społeczeństw to najpoważniejszy problem demograficzny w krajach europejskich. Jego istotę stanowi nie tylko niska liczba urodzin, ale również potrzeba zaopiekowania się starszymi i schorowanymi członkami społeczeństwa. Za zapewnienie im niezbędnej pomocy w codziennym funkcjonowaniu odpowiadają opiekunowie medyczni. Od tych ostatnich wymaga się posiadania określonych cech psychofizycznych i umiejętności interpersonalnych, na przykład komunikatywności, odpowiedzialności, cierpliwości czy empatii. W takim zawodzie odnajdują się zwłaszcza te osoby, które czerpią satysfakcję z pomagania innym, a przy tym potrafią z nimi współpracować.

Branża IT – świetne zarobki, ciekawa praca, a wciąż poszukiwani specjaliści

Programiści, webmasterzy, testerzy aplikacji czy specjaliści ds. zabezpieczeń– w branży IT aż roi się od najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Za taki stan rzeczy odpowiada oczywiście przede wszystkim dynamiczny rozwój procesu cyfryzacji i nowych technologii. Sprawia on, że na wiele ofert pracy i wysokie zarobki może dziś liczyć w zasadzie każdy, kto zwiąże swoją przyszłość z informatyką. Warto jednak podkreślić, że najbardziej poszukiwani na rynku pracy, zarówno polskim jak i zagranicznym, są absolwenci kierunków programistycznych.

Murarz-tynkarz – zawód dla odważnych

Murarz-tynkarz to jeden z najbardziej pożądanych zawodów w Polsce. Na brak wykwalifikowanych murarzy skarżą się małe i średnie firmy budowlane, zakłady prefabrykacji i rzemieślnicze warsztaty remontowo-budowlane. Decydując się na taką karierę zawodową można spodziewać się wysokich zarobków, ale jednocześnie trzeba liczyć się z koniecznością wykonywania zadań na dużych wysokościach, a nierzadko również przy niesprzyjającej pogodzie. Te zadania to przede wszystkim wznoszenie ścian z cegieł, kamieni i innych materiałów budowlanych, wykonywanie schodów, filarów i stropów, czy też układanie elewacji na ścianach.

Co jeszcze warto wiedzieć o deficytowych zawodach?

Osoby planujące swoją przyszłość zawodową powinny zwrócić uwagę nie tylko na to jakie zawody są potrzebne, ale również jak wygląda w ich przypadku ścieżka edukacji. Jeśli chodzi o wyżej opisane profesje, to łączy je fakt, że wykształcenie i umiejętności pozwalające na ich wykonywanie można zdobyć w dość szybki sposób. Żadna z nich nie wymaga uczęszczania na kilkuletnie studia, na których dominują niestety zajęcia teoretyczne. Te najbardziej potrzebne zawody w Polsce można wykonywać już po ukończeniu wymaganego kierunku lub kursu w szkole policealnej oraz zdaniu egzaminów zawodowych.

Zawody deficytowe, czyli najbardziej poszukiwane profesje na rynku pracy
3.5 (70%) 6 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close