Jak wybrać odpowiedni zawód dla siebie? Poradnik

Poradnik - Jak wybrać odpowiedni zawód dla siebie

Niektóre decyzje podejmowane w młodości mogą zaważyć na całym przyszłym życiu. Jedną z tych najistotniejszych, a przy tym najtrudniejszych jest wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej. Poniżej podpowiadamy, jak znaleźć zawód dla siebie, a także podajemy wskazówki przydatne w kontekście planowania kariery zawodowej.

Aby kariera zawodowa była ciągiem satysfakcjonujących doświadczeń, a nie serią porażek czy przyczyną wiecznego niezadowolenia, trzeba ją dobrze zaplanować. I choć planowanie kariery jest czynnością czasochłonną, a na dodatek wymagającą autorefleksji, wyobraźni i zdolności do przewidywania pewnych sytuacji, to zdecydowanie warto podjąć związany z nią wysiłek. W końcu praca zawodowa jest obok życia rodzinnego najistotniejszą i pochłaniającą największe ilości czasu sferą życia.

Jak znaleźć zawód dla siebie? – analiza czynników wewnętrznych

Planując swoją karierę zawodową, należy uważnie przeanalizować cały szereg rozmaitych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Jeśli mowa o determinantach wewnętrznych, to kluczowe jest przede wszystkim uwzględnienie posiadanych uzdolnień, umiejętności czy zainteresowań. W ich sprecyzowaniu może pomóc m.in. spotkanie z doradcą zawodowym, czy też wykonanie testu kompetencji czy predyspozycji zawodowych.

Przyszły zawód musi być również zgodny z usposobieniem i charakterem danej osoby, w przeciwnym razie naprawdę trudno będzie jej czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Ktoś, kto jest ciekawy świata i ma duże zdolności lingwistyczne, ale jest zamknięty w sobie i nieśmiały, raczej nie odnajdzie się w roli dziennikarza. Podobnie osoba, która posiada predyspozycje matematyczne, jest sumienna i skrupulatna, ale lubi przy tym częsty kontakt z ludźmi, może nie zaznać spełnienia zostając księgowym. Dobrze wybrany zawód to taki, który poza satysfakcjonującym wynagrodzeniem daje także możliwość rozwoju i wyrażania siebie.

Do innych istotnych czynników wewnętrznych należy zaliczyć m.in. wyznawany przez siebie system wartości czy stan swojego zdrowia. Ten pierwszy stanowi bowiem źródło wyznaczanych priorytetów i standardów funkcjonowania, predyspozycje zdrowotne zaś – z oczywistych względów – mogą mieć wręcz decydujący wpływ na wybór drogi zawodowej.

Jak znaleźć zawód dla siebie? – analiza czynników zewnętrznych

Planowanie kariery wymaga również uwzględnienia czynników zewnętrznych, takich jak choćby prognozowane trendy na rynku pracy. Pominięcie tego typu kwestii może sprawić, że po ukończeniu – teoretycznie idealnie dopasowanego do swojej osobowości, predyspozycji i zainteresowań – kierunku kształcenia,  będzie trzeba się natychmiast przekwalifikować. A wszystko przez brak odpowiednich ofert pracy.

Gdy dopiero poszukuje się odpowiedzi na pytanie, jaki zawód wybrać, aktualna sytuacja na rynku pracy nie ma aż tak dużego znaczenia. To, że obecnie brakuje specjalistów z danej dziedziny nie jest równoznaczne z tym, że za 3 czy 5 lat nadal będzie na nich duże zapotrzebowanie. Niewykluczone, że przez ten czas rynek zdąży się nimi nasycić, a co za tym idzie – wykonywany przez nich zawód przestanie już być tym „przyszłościowym”. Dlatego też przy planowaniu kariery koniecznie należy uwzględnić tendencje długofalowe oraz najnowsze prognozy dla rynku pracy.

Jak znaleźć zawód dla siebie

Planowanie kariery – kilka wskazówek „na teraz” i „na przyszłość”

Na zakończenie przedstawiamy kilka wskazówek, przydatnych zarówno podczas wybierania odpowiedniego zawodu dla siebie, jak i na dalszych etapach kariery zawodowej.

  • Już na etapie planowania kariery staraj się przewidzieć ewentualne przeszkody i zaplanuj alternatywne opcje zawodowe.
  • Twórz jasne wizje tego, co chcesz osiągnąć – to ułatwia dokonywanie wyborów i dodaje motywacji do działania.
  • Pamiętaj, że jesteś nie tylko pracownikiem, ale zarazem człowiekiem, który ma własne potrzeby i pełni określone role społeczne (ojca, syna, przyjaciela, itp.); wdrażane plany i podejmowane decyzje powinny zapewniać swoisty kompromis pomiędzy tymi rolami.
  • Zdobycie wymarzonej posady nie oznacza, że już na zawsze pozostaniesz specjalistą w danej dziedzinie – nawet jeśli „tylko” chcesz utrzymać to, co już zdobyłeś, musisz się nieustannie dokształcać i nabywać nowe umiejętności.
  • Nie zniechęcaj się porażkami – są one po prostu informacjami zwrotnymi, które mają na celu ustrzec cię przed popełnieniem tych samych błędów w przyszłości.
  • Naucz się czerpać satysfakcję z samego procesu dążenia do celu.
  • Staraj się jak najczęściej myśleć pozytywnie – wówczas jesteś bardziej kreatywny i pracujesz efektywniej.

I ostatnia rada: choć w dzisiejszych czasach może być to trudne, staraj się budować karierę wokół swojego życia, a nie odwrotnie. To bowiem najlepszy sposób na zapewnienie sobie satysfakcjonującego życia – nie tylko zawodowego, ale i prywatnego.

Jak wybrać odpowiedni zawód dla siebie? Poradnik
4.6 (92.73%) 11 votes

Poprzez dalsze korzystanie z serwisu zgadzasz się na korzystanie z plików cookie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close